Wintergrass 2018 Schedule

Wintergrass 2018 PDF Program

Printable Show Schedule (List View)

Printable Show Schedule (Grid View)

Updated 19 Jan 2018

Thursday

Grand Ballroom
Presented by Fuller Living Construction
& Lagunitas Brewing Co.

5:45 The Slocan Ramblers
6:55 Durham County Poets
8:05 Kenny & Amanda Smith Band
9:15 Jacob Jolliff Band

Regency Ballroom

6:00 Foxfire
7:10 The Debutones
8:20 Jeff Scroggins & Colorado
9:30 The Slocan Ramblers

Evergreen Ballroom
Presented by D’Addario & Shubb Capos

6:30 Jacob Jolliff Band
7:40 Pearl Django
8:50 The Last Revel
10:00 Front Country

Friday

Grand Ballroom
Presented by Fuller Living Construction
& Lagunitas Brewing Co.

1:45 Kittel & Co.
2:55 The Mammals
4:05 Del McCoury & David Grisman
5:00 Dinner
6:40 North Country Bluegrass
7:50 Väsen
9:00 Del McCoury & David Grisman
10:10 Front Country

Regency Ballroom

2:15 Foxfire
3:25 Kenny & Amanda Smith Band
4:35 Kittel & Co.
5:30 Dinner
Evening Dance Sets
7:00 Ricky Gene Powell & Acoustic Laboratory: The Return of Deadgrass
8:25 The Last Revel
9:50 Matuto
11:15 Dustbowl Revival

Evergreen Ballroom
Presented by D’Addario & Shubb Capos

4:00 Youth Academy Show
6:20 The Canote Brothers
7:30 The Slocan Ramblers
8:40 The Seldom Scene
9:50 Jeff Scroggins & Colorado

Cedar Ballroom

5:00-7:00 Bluegrass Karaoke
with The Downtown Mountain Boys
7:15 Rhapsody Songsters Dance and Jam

Auditorium

7:10 The Bee Eaters
8:20 Durham County Poets
9:30 The Debutones

Saturday

Grand Ballroom
Presented by Fuller Living Construction
& Lagunitas Brewing Co.

1:20 Great Northern Planes
2:30 Joe Craven & The Sometimers
3:40 The Jacob Jolliff Band
4:50 Väsen with Darol Anger & Mike Marshall
5:45 Dinner
7:15 The Dawg Trio featuring Danny Barnes & Samson Grisman
8:25 Laurie Lewis & the Right Hands
9:35 The Seldom Scene
10:45 Mark O’Connor with the O’Connor Band

Regency Ballroom

1:35 The T Sisters
2:45 North Country Bluegrass
3:55 Laurie Lewis & the Right Hands
5:05 Rushad Eggleston
6:00 Dinner
Evening Dance Sets
7:25 The Buckaroosters
8:45 The Mammals
10:10 Dustbowl Revival
11:35 Matuto

Eques Dinner Shows (additional ticket required)

4:00 Pearl Django
6:00 Joe Craven & The Sometimers

Evergreen Ballroom
Presented by D’Addario & Shubb Capos

2:10 Ricky Gene Powell & Acoustic Laboratory: The Return of Deadgrass
3:20 The Mammals
4:30 The T Sisters
5:25 Dinner
6:35 Kittel & Co.
7:45 Väsen
8:55 The Jacob Jolliff Band
10:05 Rushad Eggleston
11:15 The Dawg Trio featuring Danny Barnes & Samson Grisman

Cedar Third Place

5:00-7:00 Bluegrass Karaoke
with The Super Lucky Cats
7:15 Rhapsody Songsters Dance and Jam

Auditorium

6:15 Rhapsody Songsters
7:25 Great Northern Planes
8:35 The Duo: Mike Marshall & Darol Anger
9:45 Ben Hunter & Joe Seamons

Sunday

Grand Ballroom
Presented by Fuller Living Construction
& Lagunitas Brewing Co.

11:15 Laurie Lewis & The Right Hands
12:25 The Duo: Mike Marshall & Darol Anger
1:35 Mark O’Connor with The O’Connor Band
2:25 Raffle & orchestra set up
3:00 Youth Orchestra with
          Kittel Co.
          Mike Marshall & Darol Anger
          Rushad Eggleston, &
          Mark O’Connor and the O’Connor Band

Evergreen Ballroom
Presented by D’Addario & Shubb Capos

10:45 Brother’s Keeper (gospel show)
11:55 The Canote Brothers
1:05 Ben Hunter & Joe Seamons
2:15 Rushad Eggle